Založení dna akvária?

Jaké akvárium chceme?
U založení akvária si nejprve musíme odpovědět na základní otázku, jaké akvárium vlastně chceme. Běžné akvárium, akvárium s náročnějšími rybami nebo rostlinné akvárium? U každého z těchto akvárií je rozdílné založení (rozdílný substrát). Akvarijní dno slouží také jako domov užitečným bakteriím, které pomáhají z vody odstraňovat škodlivé látky. Správně vytvořené dno je základem úspěšného chovu ryb a růstu rostlin. 

Založení akvária?
Pokud jste již rozhodli jaký typ akvária zvolíte, můžeme začít. Budeme počítat s tím, že v akváriu budeme pěstovat ryby i rostliny. První věc kterou je potřeba udělat před vložením substrátu je samostatné akvárium vyčistit. Čištění proveďte čistou vodou bez chemikálií. Pokud jste se rozhodli pro použití topného kabelu, připevněte ho na dno akvária pomocí přísavek. Topný kabel určitě doporučuji. Zajistí nejen prohřátí substrátu, ale také cirkulaci vody. Na topný kabel nebo na dno akvária bez kabelu nasypejte vrstvu křemičitého písku a štěrku. Zrnitost štěrku by se měla pohybovat mezi 2 až 4 milimetry, zrnitost písku kolem 1,5 milimetrů. Použijte pouze štěrk bez ostrých hran, aby jste zamezili zranění ryb. Před vložením doporučuji písek prolít vodou a tím zamezit většímu kalení vody při jejím napouštění. Barvený písek prolívat vodou nemusíte. U písčitého dna bychom měli rostliny pravidelně hnojit nebo pod písek vložit substrát s obsahem živin (hnojíme až po záběhu akvária).

Kolik písku/kamínku potřebujete?
Změřte šířku, délku akvária a určete si výšku písku či kamínků (minimální výšku podloží doporučujeme 3cm). Tyto 3 rozměry (šířka, délka akvária, výška podloží) mezi sebou vynásobte v centimetrech a výsledek vydělte 1000. Výsledek vynásobte číslem 1,4 a vyjde vám jaké množství písku/kamínků potřebujete v kilogramech (přiklad: délka akvária 100 cm, šířka 100 cm, výška písku 4 cm = 100 * 100 *4 / 1000 = 40, 40 * 1,4 = 56 kg).

Napouštění vody do akvária?
U malého akvária do 50-60 l položíme misku nebo sklenici doprostřed akvária. Do této misky vléváme vodu o teplotě 20 stupňů Celsia do doby než naplníme akvárium přibližně do poloviny. Následně můžete vysázet rostliny a dopustit zbývající vodu, asi 2 - 3 cm pod okraj. V poslední řadě zprovozníme filtr a zapneme topítko. Na topítku nastavíme teplotu v rozmezí asi 22 – 23 stupňů Celsia.