Betonové stěrky

Betonové stěrky ve sprchovém koutě?

Aplikace stěrky ve sprchovém koutě?
Co se týče aplikace přímo ve sprchovém koutu (stálý a přímý styk s vodou) doporučujeme před podkladovou penetrací opatřit podklad nejprve hydroizolační stěrkou a do rohů aplikovat polyuretanový tmel (hydroizolační bandáže můžou způsobit nerovnost a odlepovat se) . Pokud si podrobně napíšeme skladbu která je dle mě tou nejlepší variantou ve sprchovém koutě a zvolíme si jako podklad například sádrokarton, tak doporučuji toto řešení: hloubková penetrace (koncentrát), stěrkovací tmel (lepidlo) s armovací tkaninou (Vertex), znovu hloubková penetrace, hydroizolace, kontaktní-adhézní můstek, betonová stěrka a poslední vrstvou bude nátěr finálního laku. Pro tento případ doporučujeme lak polyuretanový.

Důležité vlastnosti betonových stěrek?
Betonové stěrky se vyznačují odolností vůči vlhku, otěru i odolnosti vůči plísním což jsou vlastnosti pro realizaci do koupelny velmi potřebné. Pokud neaplikujete stěrku přímo ve sprchovém koutě, není potřeba ani povrch lakovat. Stěrky jsou samy osobě velmi odolné. V případě realizace přímo ve sprchovém koutě stěrky zalakujte lakem polyuretanovým a to v 1-3 vrstvách dle laku. 

Aplikace stěrky na obklad v koupelně?
Pokud přemýšlíte o rekonstrukci Vaší koupelny, určitě se Vám v první řadě vybaví sbíjení starých kachliček, prach, hluk a špína. V případě kdy nejste spokojení pouze s finální úpravou koupelny (ve Vašem případě tedy obklad), může pro Vás být řešením právě betonová stěrka. Kompletní aplikační návod a další informace naleznete ve článku Betonové stěrky na staré obklady?.

Pokud Vás zajímají jiné informace ohledně BigStone stěrek, zkuste přečíst i další články které jsme pro Vás sepsali. 

Betonová stěrka béžová v koupelně

Aplikace betonové stěrky krok za krokem. Snadno svépomocí!

Máte v plánu rekonstrukci koupelny, kuchyně, obývacího pokoje nebo přišel čas například na omítnutí zídky ze ztraceného bednění? Již jste si vybrali finální povrchovou úpravu v podobě betonové stěrky, ale nejste si úplně jistí aplikací? Nebojte, tento článek Vám určitě poradí a společně to zvládneme i bez profesionála.

Získání základních informací:
V první řadě je důležité vybrat konkrétní odstín. Odstín doporučuji sladit s barvou dlažby, pracovní desky nebo celkově sladit s interiérem domácnosti či fasády domu. Dále doporučuji shlédnout alespoň jeden video návod kde naberete základní informace a pochopíte určité pojmy.

Důkladné zhodnocení podkladu:
Před aplikací betonové stěrky nejprve zhodnotíme podklad z hlediska jeho stáří, soudržnosti, vlhkosti, izolace a samozřejmě pevnosti. Pokud podklad splňuje veškeré potřebné parametry, můžeme pokračovat. Pokud poklad nesplňuje zde vypsané vlastnosti, musíme nejprve podklad upravit.

Příprava místa a nářadí pro aplikaci:
Míchací místo opatříme krycí folií nebo kartonem pro ochranu podkladu před možnou kontaminací úkapem materiálu. Připravíme si ocelové hladítko se zaoblenými rohy, obrátkové míchadlo, váleček (štětec), rukavice, papírovou pásku a popřípadě plastové hladítko a hladítko s houbou pokud máme betonovou stěrku s lazurou. Papírovou páskou oblepíme (zakryjeme) veškeré potřebné části ploch stejně jako například u malby barvou. Věřte, že zrovna oblepení páskou je velice důležitý detail pro finální vzhled.  Doporučuji i sundání zásuvek a vypínačů.

Správná příprava podkladu:
Pokud je potřeba, odstraníme nesoudržné části povrchu podkladu například broušením a opravíme praskliny v podkladu stěrkovacím tmelem s armovací tkaninou. Podklad nesmí obsahovat ve vodě rozpustné substance, jako jsou soli, rozpouštědla a podobně.

Penetrování podkladu:
Připravený podklad penetrujeme pomocí válečku nebo štětky z aplikační vaničky kontaktním - adhezním můstek ve spotřebě 0,25kg - 0,5 kg/m2 dle nasákavosti podkladu. Penetraci válečkujte do kříže, aby byla pokryta plocha ve 100 %. Před touto penetrací je možno dle potřeby aplikovat nejprve hloubkovou penetraci.

Aplikace první vrstvy:
Celoplošně naneseme nerezovým hladítkem první základní nosnou vrstvu betonové stěrky. První vrstvu můžeme nanášet dvěma způsoby. První variantou je dokonalé zahlazení připravené směsi v co nejmenší vrstvě (1-2 mm) na předem připravený podklad nerezovým či plastovým hladítkem. Druhou variantou je způsob kde se nesnažíme nijak zvlášť směs zahlazovat. U obou variant necháme první vrstvu do druhého dne proschnout.

Aplikace druhé vrstvy:
Celoplošně (s vynecháním dle požadované struktury) naneseme nerezovým hladítkem s oblými rohy či plastovým hladítkem druhou vrstvu. Druhou vrstvu aplikujeme dle zvolené struktury betonové stěrky. Můžeme tvořit hladkou či mírně pórovitou strukturu, vytvářet deformace a kaverny či hrubé plastické povrchy. Aplikovanou vrstvu můžeme po zavadnutí (15-45 minut po aplikaci dle teploty a vlhkosti vzduchu, na dotyk podklad už jen lehce špiní) "stáhnout" plastovým hladítkem. Stahujeme buď pod ostrým úhlem bez tlačení nebo krouživým či jiným pohybem celou plochou hladítka. Stahování provádíme pokud chceme docílit, aby druhá vrstva betonové stěrky byla hladká. Necháme do druhého dne zaschnout.

Konečné dobarvování stěrky:
Celoplošně nebo lokálně aplikujeme (vyhlazujeme do ztracena, do uschnutí) lazuru houbičkou, hadříkem nebo hladítkem s gumovou pórovitou houbou. Hladítko s houbou je dle mě nejlepší způsob aplikace pro začátečníky. Lazura vykreslí veškeré námi vytvořené deformace které jsme zanechali při aplikaci druhé vrstvy. Lazuru můžeme poté také brousit, vznikají nám pak světlejší místa na povrchu betonové stěrky. Pokud máme betonovou stěrku jednobarevnou, lazuru neaplikujeme.

Betonová stěrka - Lazura Šedá (Realizace kavárny)

Uzavření povrchu stěrky:
Na povrch betonové stěrky aplikujeme štětcem nebo válečkem lak (klasický akrylátový, polyuretanový, epoxidový). U realizace betonové stěrky na ploše se zvýšeným výskytem vlhkosti (například koupelna/svislé plochy) aplikujte nátěry 2 (válečkem). K balení stěrky 5 kg dodáváme 0,25 kg laku (2,5m2), k balení 20 kg dodáváme 1 kg (10m2). Ve sprchovém koutě je potřeba stěrku opatřit finálním lakem vhodným pro stále zatížení vodou (polyuretan). Při aplikaci stěrky na vodorovnou plochu v interiéru doporučujeme povrch opatřit lakem epoxidovým či polyuretanovým.

Jak můžou stěrky vypadat?
Betonová stěrka - VIZUALIZACE

Betonová stěrka - VIZUALIZACE (1)

Betonová stěrka - VIZUALIZACE (4)

Zajímají Vás i jiné informace ohledně BigStone stěrek, přečtěte si i další články které jsme pro Vás sepsali.
Kompletní nabídka BigStone stěrek zde.